Dünya çapında 1,18 milyardan fazla aşı dozu, her 100 kişiye 15 doza eşit olarak uygulanmıştır. Farklı ülkelerdeki aşılama programları arasında halihazırda büyük bir uçurum vardır ve bazıları henüz tek bir doz bildirmemiştir.

Kıta Bazında Aşılama Oranları

Kıtalar arasında da çarpıcı bir uçurum var. Afrika, herhangi bir kıtanın en düşük aşılama oranına sahip ülkedir ve bazı ülkeler henüz toplu aşılama kampanyalarına başlamamıştır.

Daha az varlıklı ülkeler, yıl sonuna kadar iki milyar doz sağlamayı amaçlayan Covax adlı bir aşı paylaşım düzenlemesine güveniyor. Dünya çapında uygulanan dozların yüzde 83’ü yüksek ve üst-orta gelirli ülkelerde yapıldı. Düşük gelirli ülkelerde dozların yalnızca yüzde %3’ü uygulanmıştır.

Halen kullanımda olan aşıların çoğu, bir hastanın tamamen aşılanması için iki doz gerektirir. Şubat ayında Gıda ve İlaç Dairesi, ilaç devi Johnson & Johnson tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde acil kullanım için tek seferlik bir aşıya izin vermiştir.

Dünya Geneli Aşılanma Oranı

Veriler, Oxford Üniversitesi’ndeki Our World in Data projesi tarafından hükümet kaynaklarından derlenmiştir. Bir aşılanmış kişinin bir aşının en az bir dozunu almış ve tam aşılı kişi bir aşının tüm gerekli dozlarda almıştır. Pfizer-BioNTech aşısı için, “tamamen aşılanmış” bir kişi iki doz almıştır.

Aşı dozları küresel olarak nispeten az olmakla birlikte, çoğu ülke erken aşılama çabalarını klinik olarak savunmasız olanlar gibi öncelikli gruplara odaklamıştır; 60’lı, 70’li ve daha büyük yaştaki insanlar; ve doktorlar ve hemşireler gibi ön saflarda çalışanlar.

Kaynak

  1. https://www.nytimes.com/interactive/2021/world/covid-vaccinations-tracker.html